Tři tipy jak se starat o Váš oblek či sako

4.4.2016    ♦    text: Václav Kotyk   ♦   foto: Pinterest, Articles of Style, Daja, Suit&Me

Šatník stylového muže

Péče o oblek a další oděvy je nedílnou součástí udržování Vašeho šatníku v dobrém stavu. Ačkoliv je potřeba kousky v něm občas opravdu obměnit (u mnohých pánů již radostně můžeme říci, že spíše průběžně doplňovat o nové trendy), díky kvalitní a pravidelné péči jde jeho životnost výrazně prodloužit. Přinášíme Vám spolu s naším partnerem, Čistírnou Daja, 3 tipy, které Vám poradí, jak na to - stručně, jasně a přehledně!

1. „Století páry“

Je známý fakt, že přírodní materiály jako vlna mají tendenci se mačkat. Pokud zrovna nejste na jednání, odložte si Vaše sako na židli či vedlejší sedadlo v autě, zabráníte tak nepříjemnému pomačkání zad. Vyhýbat se mačkání tím, že pořídíte směsový materiál s polyesterem, např. „cestovní oblek“, rozhodně není řešením. Lepší mít pár vlnek a kvalitní látku než se v obleku dusit. Raději se tedy naučte jak Váš oblek správně složit na cesty.

Obleky na míru Suit & Me

Když pak oblek nemáte na sobě, např. přes noc, je důležité, aby visel na kvalitním oblekovém ramínku, ideálně dřevěném a dostatečně širokém (především v oblasti), případně alespoň na věšáku. Kalhoty se vždy skládají a věší na ramínko dle nažehlených puků. Úsporu místa v šatníku zajistí skvělé ramínko pro 4 páry kalhot z Tchiba (za tip děkujeme našemu oblíbenému blogu Ajlaffešn). Nechcete ve skříni přeci zabrat více místa, než partnerka nebo ano? (nám se to tedy upřímně moc nedaří ani s nimi..)

Když se nad tím zamyslíte, oblek je opravdu tak trochu jako domácí mazlíček. Nejen, že jej máte mít rádi a starat se o něj, ale musí také hodně odpočívat a občas se „zajít vykoupat“ do sprchy. Pára, která v koupelně vzniká, totiž lehce narovná zmačkání způsobené nošením. Dovede také z obleku příjemně „vytáhnout“ kouř i pot a další odéry (podobně jako ze svetrů a kalhot odložení na topení přes noc), díky čemuž oblek vydrží déle svěží a o to méně musíte chodit „venčit na procházku“ do čistírny. Ta je totiž pro materiál velkou zátěží a i pravidelně nošený oblek by ji měl absolvovat nejvýše 2 - 3x do roka.

Pára na oblek

Nikdy však oblek nekoupejte (pokud tedy nejste Don Draper) a snažte se s ním vyhnout také silnému dešti, který může poškodit konstrukci. Deštník je při nejisté předpovědi základ. Vyschnutí je pak důležité zajistit přirozeně. Ne přímo na žhavém topení, ale nad ním, či alespoň využijte jednu vrstvu např. ručník pro podložení.

Jeden oblek pak noste nejvýše ob den, aby materiál stihl vyschnout, zregenerovat a méně se opotřeboval. Rozhodně zde doporučujeme popřemýšlet i nad nákupem dvou kalhot a to hned na začátku. Celkově totiž vydrží střídání dvou párů déle, než dvoje kupované postupně. Právě kalhoty jsou totiž obvykle prvním, co se u obleku onosí, sako má mnohem delší životnost. Kvalitní oblek by měl při běžném nošení a správné údržbě vydržet alespoň 3-5 let. Pokud Vám jej tedy nezničí ušpinění, o čemž budeme pokračovat hned v dalším bodě.

Na chvíli se ale ještě vrátíme k páře. Oblek se ideálně nežehlí, mohla by se popálit vlákna látky. Základní údržbu tedy dělejte pouze párou puštěnou nad látkou (hledejte žehličky s konstantním parním sloupcem minimálně 90gramů/min a více). Pokud je to opravdu nutné, žehlete tedy na jednu, nejvýše dvě „tečky“ a přes ručník/utěrku, a to především zadní dílec, ten přední byste díky konstrukci, knoflíkům, klopám atd. mohli spíše poškodit. Oblek šitý u nás Vám samozřejmě rádi vyžehlíme i v našem salonu, dobře se o něj postará také vyžehlením na figuríně kvalitní čistírna...

Or give it to your mother

„..nebo jej rovnou svěřte mamince, ona ví stejně nejlépe.“

Mezi materiály, které snižují mačkavost a jsou celkově odolnější, patří vlna s příměsí kašmíru či mohéru a obecně také látky s vyšší gramáží (ty se ale hodí spíše pro chladnější dny).

Proti propocení pak mají kvalitní obleky všit speciální kousek látky navíc, tzv. "flap" v podpaží, který saje pot, než se dostane ven. V opravdových parnech ale pochopitelně sako musí jít přes rameno.

2. Jak na skvrny - aneb kartáček, čistírna i „opravné položky k obleku“

Základem správné údržby je jemný kartáč k obleku pro oprášení či odstranění menšího ušpinění nasucho. Při cestování na něj rozhodně nezapomeňte, o bílou stěnu se můžete nechtěně opřít kdykoliv.

Na zaprání drobných skvrn na kalhotech či rukávech např. od bláta a zimního pouliční „břečky“ poslouží dobře měkký (a pochopitelně jinak nevyužívaný) kartáček na zuby, jehož štětinky nepoškozují látku tolik, jako běžný kartáč do koupelny. Nejdříve vše na sucho a pak jemně „vykartáčkovat“ s vlažnou vodou. Vlněné kalhoty nechte volně vyschnout zavěšené a po vysušení případně jemně dožehlete.

Většinou je také univerzálním pravidlem nezkoušet čistění s horkou vodu, nejvýše vlažnou spolu s mýdlem (to raději jen u kalhot), mnoho skvrn se díky struktuře a složení totiž sráží a zažírá.

Čistírna Daja

Pro čištění nejen komplikovanějších skvrn či samotného torsa saka (které NIKDY nepatří do pračky!) ale rozhodně doporučujeme přímo navštívit čistírnu, ideálně co nejdříve od chvíle, kdy dojde k ušpinění. Díky expresnímu čištění můžete být již druhou část pracovního dne zase „v pořádku“. Přeci jen, odborníci zajistí vyčištění vašeho oděvu šetrněji a znají ty správné procedury a prostředky. Konstrukce obleků a kabátů navíc není zrovna stavěna na domácí pokusy dle „babiččiných rad“ o vyčištění tak dobře, jako např. Vaše tričko či mikina.

Při výběru čistírny se pak řiďte jednoduchým pravidlem – v obchodních domech nikdy! Zatěžující chemické čištění, nepříliš ekologický postup a hrozící sražení materiálu za často dokonce poplatek rozhodně nestojí. Naším partnerem je Čistírna Daja, s pobočkami na Praze 1, 5 i 6 a v Hradci Králové, za kterou zatím můžeme dát ruku do ohně (nebo holubího trusu..).

Přesto je ale někdy možné, že ani sebelepší čistírna, osvědčené postupy a případné „zázračné“ čističe váš oděv nezachrání. Je třeba na to být připraven, smířit se s tím a předcházet potenciálně rizikovým situacím. Třeba přípravě míchaných vajíček v oblekových kalhotách (vyzkoušeno za Vás, sbohem krásná vlno od Marzotto, měli jsme Tě rádi).

3. Opravy a úpravy vždy svěřte (svému) krejčímu

Když se oblek „rozbije“, úplně první je třeba nezpanikařit. Vašemu oblíbenému oděvu se obvykle dá stále ještě pomoci. Místo umělého dýchání, které si nejspíše „obstará tracheotomicky“ sám skrz protrženou nohavici, se vydejte ideálně na místo, kde jste oblek zakoupili. Většina salonů totiž nabízí opravy a úpravy oděvů a jejich krejčí znají dobře konstrukci obleků. Zdaleka se vyvarujte rychloopraven v obchodních domech, jsou v průměru drahé a „Prosím o 2cm zkrátit.“ pro ně znamená často něco úplně jiného. Asi jako u kadeřníka, jen rukáv už prostě nedoroste.

Úpravy obleku

Svůj oblek, a to i od jiných značek, samozřejmě můžete také svěřit přímo nám. Díky dlouholeté praxi v oboru spolupracujeme s několika výbornými krejčovými v Praze a zajistíme Vám tak rychlou, cenově výhodnou a precizní opravu.

A jak na košile a obuv – nedílné součásti Vašeho outfitu?

Odpověď očekávejte již brzy na našem blogu, kde si zatím můžete přečíst i další články od nás či psané ve spolupráci s naším salonem.

Péče o obuv

Chcete se pak dozvědět o dalších článcích mezi prvními? Máte tip na zajímavé téma, o kterém byste se rádi dozvěděli více od odborníků? Nebo Vás v článku něco zaujalo či naopak máte odlišnou zkušenost?

Sledujte Suit & Me i na Facebooku či nám skrz něj přímo napište zprávu!

Podívejte se, jak vypadá odolný a kvalitní oblek...

Přihlašte si náš newsletter

A získejte tak exkluzivní slevy, informace o aktuálních akcích a stylové tipy jako bonus.

Suit & Me na sociálních sítích
Facebook Instagram Google+ LinkedIn