7 stylových tipů z Pitti Uomo

(které můžete opravdu nosit)

26.1.2016    ♦    text: Václav Kotyk, Jacky Damwani   ♦   foto: Instagram, TheTrendSpotter, Fashionbeans, Parisian Gentleman, Gentleman's Gazette

PU89

Pitti Immagine Uomo - každoroční Mekka pánského stylu a elegance, konaná v malebné Florencii, je nekonečným zdrojem inspirace. A to již úctyhodných 44 let, neboť právě tehdy se v Itálii zrodila unikátní přehlídka i prodejní akce v jednom. Každoročně tak přiláká stovky zástupců značek, hladových nákupčích, ikon pánské módy, konzultantů, bloggerů i pouhých „pozérů“, kteří se přijedou nechat fotit, často kterak hraně telefonují, i obdivovat a vyměňovat zkušenosti.

Letos jsme se bohužel nemohli zúčastnit osobně, avšak díky perfektní fotodokumentaci, která každoročně zaplaví sociální sítě, magazíny i blogy, jsme se rozhodli Vám shrnout alespoň několik věcí, které nás o stylu a trendech pro nejbližší sezony naučil ročník poslední, devětaosmdesátý.

Letos je to opravdu těžký oříšek, neboť snaha odlišit se vládla celou Florencií především - malými i velkými kroky se přiblížit k osobité a individualistické eleganci. Sledovat tak opakující se prvky bylo náročnější, než kdy dříve.

Patrný byl tentokrát po mnohých výstřelcích i návrat k rezervovanosti a celkové utlumení outfitů. Hledání vlastního stylu je často cesta trnitá, na Pitti se však přešlapy a především rebelství mnoha známých osobností této přehlídky odpouští a dotváří naopak její unikátnost. Všude navíc sálá tak pozitivní a přátelská atmosféra, že to snad vlastně ani nejde jinak.

Podívejme se však na několik hlavních trendů, které bylo možné spatřit..


1) "Pohorky" s obleky?!

Polobotky jsou naprostou a bezpečnou klasikou i pro budoucí léta, jako příznivci šněrovacích "boots" a kotníčkových bot ale rozhodně vítáme jejich čím dál častější přítomnost i v jinak vcelku formálních outfitech. Pamatujte pak, že s kvalitní gumovou podrážkou Dainite či Vibram přijdou vhod i za ladovské zimy a nebo podzimních plískanic. Narozdíl od kožené podešve zůstanete v suchu a neprojedete "od koně" až k Můstku jako na snowboardu hned při první námraze.

Za nás palec nahoru a těšíme se, jak se bude tento trend vyvíjet!

Boots  Boots

Již brzy se pak můžete těšit na nabídku tradiční anglické rámové obuvi značky Barker i v našem salonu, tak nás nezapomeňte sledovat.

2) Kos-tič-ky

Kostkám, káru, Prince of Wales a plaid vzorům i "windowpane" okénkům ještě rozhodně neodzvonilo, naopak se poněkolikáté ukázaly jako jeden z hlavních a neoddělitelných prvků celého Pitti. Ať se již tedy vydáte cestou decentních kostek pro váš "business" oblek a nebo popustíte uzdu své fantazie s kontrastní kreativní vestou, jistě nešlápnete vedle.

Checks  Checks  Checks

Pozor je třeba dávat jen při velmi výrazných vzorech. Ty je lepší neobléci od hlavy až k patě, ale udržet jen na saku, kalhotách či doplňcích, jako následující švihák, Shaun Gordon, designér značky Turnbull & Asser. Zbytek pak dolaďte méně výrazně, abyste nepřipomínali spíše chodící šachovnici z dětského pořadu České televize a nebo vystoupení z manéže.
Na Pitti Uomo to sice úplně neplatí, zde je hlavní strhnout pozornost - v běžném životě je ale lepší zůstat u nejvýše dvou či tří výraznějších prvků nebo doplňků.

Checks

Pokud jsou pro Vás kostky to pravé, jistě si prohlédněte v naší galerii, jak vybraně je pro Vás dovedeme ušít i my. A nebo se přesvědčte na vlastní oči na osobní schůzce

3) Šel za ním myslivec..

..péro na klobouku.

Že má správný gentleman mít především pod čepicí je jasná věc. Malý bonus za kloboukem (dle trendů ideálně barevným) v podobě stylového pírka však rozhodně neuškodí. Pro zachování městské image se po pírku poohlédněte na zámcích či v zoo, ten venkovský Vám zas třeba spadne za klobouk sám a nebo alespoň na lesní cestičku.

Kloubouky z Pitti

Zda se trend uchytí či ne už je na Vás, rozhodně jej ale na Piti nešlo přehlédnout.

Kloubouky z Pitti
Na dostupné a kvalitní klobouky máme malý tip, pro který ani nemusíte chodit daleko - český Tonak je totiž se svou vlajkovou prodejnou od nedávné doby i v Praze. Pro pravý italský šmrnc se ale vydejte k Borsalino.

4) Nejvýraznější kousek pro rok 2016? "Oversized" šála!

Do takové šály se můžete zabalit jako vítěz boxerské zápasu do ručníku, spát pod ní a nebo na ní nejspíše odtáhnout i Vaše porouchané auto.

Osobně nám přes oblek moc nesedí, ale vrstva vlny či kašmíru navíc přehozená přes sako či kabát se na druhou stranu může v nejednom mrazivém ránu hodit. Pokud pak toužíte po pozornosti, volíte správně. Jen se asi neubráníte všetečnému dotazu - "Tak tímhle přikrývají Londýn, když prší..?"

Scarf

Scarf

5) Křiklavě barevné a výrazné kabáty

V oceánu obleků mnoha stylů, tlumených v souladu s trendy pro tuto zimu, nešlo přehlédnout jako majáky výrazné a jasné kabáty základních barev, ušité z hrubší vlny. Hlavní roli zde hrály především modrá, oranžová či zelená. Zastaly naprosto nekompromisně funkci onoho „statement piece“ neboli výrazného prvku ve vašem outfitu, který můžeme jistě vřele doporučit pro rozšíření Vašeho šatníku.

Kabáty Pitti

Kábáty Pitti

A když už se nevydáte cestou výrazných barev, zkuste se porozhlédnout po kabátech s kožíškem okolo krku, ať už vlněným a nebo je doplňte kožešinou (samozřejmě tou nepravou či vintage, kvůli ohleduplnosti ku divé zvěři). Pitti díky nim vypadalo téměř jako ve zlaté éře Hollywoodu.

Kábáty Pitti

Toužíte po tom se odlišit a vystoupit se svým kabátem mezi běžnou zimní šeď? Přesvědčte se sami v lookbooku našeho dodavatele nebo si sjednejte svou osobní konzultaci a prohlédněte si pestrobarevné kašmírové látky na vlastní oči.

6) Zelené odstíny

Svinibrodská zeleň, temně zelená a nebo ta jako od Jaguaru. Dlouho podceňované, ale jejich jednoznačná renesance nastala tuto zimu. Skvěle je sladíte například s hnědou barvou, ty nejtemnější ale můžete kombinovat téměř stejně snadno, jako "navy". No posuďte sami.

Green coat  Green coat

Green coat

Už jste tmavé odstíny vyzkoušeli? S čím je kombinujete nejraději? Podělte se s námi o Vaši zkušenost.

7) Sněhobílo u kotníků nekončí!

Na zimu nečekané, ale všudypřítomné a přesto elegantní bílé bavlněné či vlněné kalhoty. Nic víc, nic míň. Perfektně sladitelné s většinou smart casual outfitů, jen v našich podmínkách pozor na zimní břečky, tyto bychom si vzali spíše do suchých mrazíků, když vysvitne sluníčko. Neztratí se ale ani v létě a těm, kterým dělá problém si vybrat po ránu vhodný outfit, tak ubude jedna ze starostí.

White Pants  White Trouser

Pitti Uomo 89 uteklo jako voda a je jen na nás, jak se z něj inspirujeme či poučíme, které prvky adaptujeme a nebo zavrhneme.

Těšíme se však již rozhodně na další, letní jubilejní 90. ročník, který snad opět navštívíme i osobně.

Více o Pitti Immagine Uomo si můžete se můžete dočíst na:

www.pittimmagine.com

 

Jedno však zůstává vždy hlavní, ne dokonalý outfit je tím, co z Vás činí opravdového muže, ale jak moudře pravil Theodore Roosevelt, "Zdvořilost je největší známkou gentlemana, stejně jako odvaha." Odvaha třeba i zkoušet nové věci.

PU89


Chcete se pak dozvědět o dalších článcích mezi prvními?

Sledujte Suit & Me i na Facebooku
 

Přihlašte si náš newsletter

A získejte tak exkluzivní slevy, informace o aktuálních akcích a stylové tipy jako bonus.

Suit & Me na sociálních sítích
Facebook Instagram Google+ LinkedIn